Kompostowanie to jedna z najstarszych i najbardziej efektywnych metod wzbogacania gleby w naturalny sposób. W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i potrzeby zrównoważonego rolnictwa, kompostowanie zyskuje na popularności jako sposób na poprawę jakości gleby, redukcję odpadów organicznych i wspieranie zdrowego wzrostu roślin. W tym artykule przyjrzymy się bliżej procesowi kompostowania, jego korzyściom oraz praktycznym wskazówkom, jak zacząć kompostować w swoim ogrodzie lub gospodarstwie.

Co to jest kompostowanie?

Kompostowanie to proces biologicznego rozkładu materii organicznej, takiej jak resztki roślinne, obierki warzyw i owoców, liście, trawa czy obornik, w wyniku którego powstaje kompost – bogaty w składniki odżywcze materiał organiczny. Proces ten zachodzi dzięki działaniu mikroorganizmów, takich jak bakterie, grzyby i dżdżownice, które rozkładają materię organiczną na prostsze związki chemiczne.

Kompostowanie można podzielić na kilka etapów:

 • Faza mezofilna: W początkowej fazie kompostowania, temperatura w pryzmie kompostowej wzrasta do około 40°C. W tej fazie dominują mezofilne mikroorganizmy, które rozkładają łatwo dostępne związki organiczne.
 • Faza termofilna: W miarę jak proces postępuje, temperatura wzrasta do 50-70°C. W tej fazie aktywne są termofilne mikroorganizmy, które rozkładają bardziej złożone związki organiczne, takie jak celuloza i lignina.
 • Faza chłodzenia: Po osiągnięciu maksymalnej temperatury, pryzma kompostowa zaczyna się stopniowo ochładzać. W tej fazie mikroorganizmy mezofilne ponownie przejmują kontrolę, kontynuując rozkład materii organicznej.
 • Faza dojrzewania: W końcowej fazie kompostowania, pryzma osiąga temperaturę otoczenia, a proces rozkładu zwalnia. Kompost dojrzewa, stając się stabilnym i bogatym w składniki odżywcze materiałem.

Korzyści z kompostowania

Kompostowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla gleby, jak i dla środowiska. Oto niektóre z najważniejszych zalet kompostowania:

 • Poprawa struktury gleby: Kompost wzbogaca glebę w materię organiczną, co poprawia jej strukturę, zwiększa zdolność zatrzymywania wody i ułatwia korzeniom roślin dostęp do składników odżywczych.
 • Wzbogacenie gleby w składniki odżywcze: Kompost zawiera wiele niezbędnych dla roślin składników odżywczych, takich jak azot, fosfor, potas, magnez i wapń. Dzięki temu rośliny mogą lepiej rosnąć i rozwijać się.
 • Redukcja odpadów organicznych: Kompostowanie pozwala na przetworzenie odpadów organicznych, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypiska śmieci. Dzięki temu zmniejsza się ilość odpadów i emisja metanu, gazu cieplarnianego powstającego podczas rozkładu odpadów na wysypiskach.
 • Ochrona przed erozją: Kompost poprawia strukturę gleby, co zwiększa jej odporność na erozję wodną i wietrzną. Dzięki temu gleba jest bardziej stabilna i mniej podatna na zniszczenia.
 • Wsparcie dla mikroorganizmów glebowych: Kompostowanie wspiera rozwój pożytecznych mikroorganizmów glebowych, które odgrywają kluczową rolę w procesach rozkładu materii organicznej i przyswajania składników odżywczych przez rośliny.

Jak zacząć kompostować?

Rozpoczęcie kompostowania wcale nie jest trudne, a korzyści płynące z tego procesu są ogromne. Oto kilka kroków, które pomogą Ci zacząć kompostować w swoim ogrodzie lub gospodarstwie:

 • Wybór miejsca: Wybierz odpowiednie miejsce na pryzmę kompostową lub kompostownik. Powinno to być miejsce dobrze nasłonecznione, z dobrą cyrkulacją powietrza i łatwym dostępem do wody.
 • Przygotowanie materiałów: Zbierz materiały organiczne, które chcesz kompostować. Mogą to być resztki roślinne, obierki warzyw i owoców, liście, trawa, obornik, a także papier i karton. Unikaj kompostowania mięsa, tłuszczów, nabiału i odpadów z chorobami roślin.
 • Układanie warstw: Układaj materiały organiczne w warstwach, na przemian dodając materiały bogate w azot (zielone) i węgiel (brązowe). Materiały bogate w azot to np. świeże resztki roślinne, trawa, obornik, a materiały bogate w węgiel to suche liście, słoma, papier i karton.
 • Napowietrzanie: Regularnie mieszaj pryzmę kompostową, aby zapewnić dostęp powietrza do wnętrza pryzmy. Napowietrzanie przyspiesza proces kompostowania i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów.
 • Nawadnianie: Utrzymuj odpowiednią wilgotność pryzmy kompostowej. Pryzma powinna być wilgotna jak gąbka, ale nie mokra. W razie potrzeby podlewaj pryzmę wodą.
 • Cierpliwość: Proces kompostowania może trwać od kilku miesięcy do roku, w zależności od warunków i użytych materiałów. Bądź cierpliwy i regularnie monitoruj pryzmę, aby upewnić się, że proces przebiega prawidłowo.

Kompostowanie to prosty i efektywny sposób na wzbogacenie gleby w naturalny sposób. Dzięki temu procesowi możemy poprawić jakość gleby, wspierać zdrowy wzrost roślin i przyczynić się do ochrony środowiska. Zacznij kompostować już dziś i ciesz się korzyściami płynącymi z tego ekologicznego rozwiązania!